690 628 400 [email protected]

Uszkodzenia kanalizacji – jak zlokalizować i ocenić przyczyny

Nie jest niczym zaskakującym to, że czasami zdarzają się uszkodzenia kanalizacji. Jest to system, który pracuje codziennie, przez cały czas, więc zwyczajnie ma prawo ulec awarii raz na jakiś czas. Szczególnie, jeśli nie zwracamy uwagi na odpowiednią prewencję na przykład poprzez regularne przeglądy wykonywane przez fachowca i oczyszczanie rur. Pytanie brzmi, jak zlokalizować awarię, jeśli nie jesteś profesjonalistą? A jak robią to fachowcy? Jakie mogą być przyczyny poszczególnych uszkodzeń? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dzisiejszym artykule.

Lokalizacja uszkodzenia w rurach kanalizacyjnych

Jeśli zauważyłeś wyciek wody w miejscu, w którym może znajdować się kanalizacja, powinna zapalić Ci się tzw. “czerwona lampka” w głowie. Jak najszybciej powinieneś poszukać przyczyny wycieku, a być może uda Ci się uratować Twoje mieszkanie czy mieszkanie sąsiada przed zalaniem. Pamiętaj jednak, że uszkodzenie nie musi występować wcale dokładnie tam, gdzie wycieka woda. Jak je zlokalizować? Obejrzyj wszystkie podłączenia w lokalu i wizualnie oceń, czy w jakimś widocznym miejscu wystąpiła usterka. Jeśli niczego nie znajdziesz, warto zwrócić się po pomoc do pogotowia kanalizacyjnego.

Fachowcy lokalizują uszkodzenia rur na różne sposoby:

  • badając lokal kamerą termowizyjną,
  • stosując geofon, czyli specjalny ultraczuły mikrofon, który wychwytuje charakterystyczny szum, jaki wydaje wyciekająca woda (jest to metoda badania zwana również elektroakustyczną),
  • metodą gazu znacznikowego; do rur wpuszczany jest specjalny gaz, który wydostaje się na powierzchnię tam, gdzie są nieszczelne, a jego obecność rejestruje specjalny detektor,
  • stosując wilgotnościomierz (szukając wycieków w konkretnych, niewielkich obszarach),
  • poprzez kamerę endoskopową wpuszczaną do rur,
  • metodą dymową; podobnie jak w przypadku gazu, do rur wpuszczany jest dym, który łatwo wykryć w miejscach nieszczelności.

Jakie mogą być przyczyny uszkodzeń kanalizacji?

Oprócz tego, że w lokalach mogą to być zwyczajne zatory spowodowane nagromadzaniem się zanieczyszczeń w rurach, powodem awarii może też być zbyt stara lub źle skonstruowana kanalizacja. W innych przypadkach – na zewnątrz lokalu, uszkodzenia mechaniczne takie jak pęknięcia lub zagięcia rur mogą powstawać przez utwardzanie terenu i stosowanie ciężkiego sprzętu podczas prac budowlanych. Często sprawcą awarii są również… wrastające korzenie drzew.

Jak widzisz, przyczyn uszkodzenia kanalizacji może być naprawdę wiele, tak samo jak i sposobów na wykrycie awarii. Dlatego warto powierzyć to zadanie w ręce profesjonalistów pracujących na specjalnym sprzęcie.