690 628 400 [email protected]

Jak użytkować kanalizację, aby uniknąć jej zapchania

czysty zlew

Jeśli zmagasz się z takimi problemami, jak nieprzyjemny zapach z kuchennego zlewu, stojąca woda w umywalce czy szybkie wypełnianie się brodzika podczas brania prysznica, koniecznie powinieneś zapoznać się z naszymi wskazówkami! Masz bowiem do czynienia z zapchaną kanalizacją. Dowiedz się, jak ją użytkować, aby unikać takich sytuacji, przez które może być konieczna pomoc fachowców.

Zlew kuchenny

Najczęściej zapycha się przez zalegające ciała obce w postaci resztek jedzenia i kawowych fusów oraz przez osady z tłuszczu, które przyklejają się do ścianek rur. Rozkładające się resztki stają się trudną do pokonania przez wodę barierą, a w kontakcie z wilgocią generują bardzo nieprzyjemny zapach. Dlatego należy wyrzucać je do śmieci i dokładnie opróżniać wszelkie garnki, kubki i pudełka na żywność przed umyciem, a z talerzy zeskrobać to, co pozostało po posiłku.

czysty zlew

Kanalizacja w łazience

Ponieważ jest to miejsce do codziennego utrzymywania higieny przez wszystkich domowników, to tam najczęściej występuje zapchanie kanalizacji. Włosy po myciu oraz po goleniu, resztki szamponów, peelingów, żeli pod prysznic, mydeł, odżywek i innych kosmetyków, detergenty – to wszystko osadza się w rurach i powoduje zatory. Korzystaj ze specjalnych “odtykaczy”, czyli środków do udrożniania rur, aby się ich pozbyć. Pamiętaj jednak, żeby wybrać produkt odpowiedni dla Twoich rur, w przeciwnym razie może dojść do ich uszkodzenia. Oprócz tego, sprawcami zapchania kanalizacji są również wrzucane do toalety płatki kosmetyczne (zwane również wacikami), ręczniki papierowe, tampony czy podpaski, ponieważ nie rozpuszczają się w wodzie, a dodatkowo pęcznieją zwiększając swoją objętość. Jeśli chcesz uniknąć zatoru, wyrzucaj je do kosza!

Zła konstrukcja kanalizacji

Jeśli eliminujesz powyższe czynniki powodujące ryzyko zapchania, a mimo to zatory powstają, być może problem leży w konstrukcji. Wady rur, takie jak: zagięcia, rozpięcia, źle ustalone spady, a także źle dopasowane uszczelki, mogą być przyczynami zapychania się. Wówczas niezbędna będzie pomoc fachowców i prawdopodobnie konieczny będzie mały remont – wymiana wadliwych elementów lub przebudowa fragmentu systemu.