690 628 400 [email protected]

Przyczyny zapychania się kanalizacji

Zapchany zlew

Podczas brania prysznica Twój brodzik szybko wypełnia się wodą, która po chwili sięga Ci do kostek? W umywalce woda stoi jeszcze długo po tym, jak już umyłeś ręce? A może w toalecie cały czas unoszą się resztki papieru toaletowego? Powodem takiego stanu najprawdopodobniej jest zapchana kanalizacja. Mimo tego, że jest to bardzo przemyślany system znany nam od wieków, bardzo łatwo jest o jego nieprawidłowe działanie, a nawet i uszkodzenie. Dowiedz się, jakie są przyczyny zapychania kanalizacji, aby wiedzieć, czego unikać i cieszyć się w pełni sprawną łazienką.

Zapchany zlew
Zapchany zlew

Wady konstrukcyjne

Czasami już na etapie remontu czy budowy domu warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda kanalizacja. Niewłaściwie zamontowana lub zaprojektowana nieadekwatnie do potrzeb budynku może sprawiać nie lada problem w przyszłości. Zdarza się to rzadko, ale jednak może trafić i na Ciebie. Brak odpowiednich spadków i nachyleń, zbyt duża ilość tzw. kolan (są to rury skręcone o 90 stopni) czy wybór niskiej jakości materiałów (które ulegają zniszczeniu lub osadza się na nich kamień) to recepta na katastrofę. W takich przypadkach niezbędna będzie pomoc fachowca specjalizującego się w kanalizacjach!

Ciała stałe oraz osady

To najczęściej występujący czynnik, przez który Twoja kanalizacja może się zapchać. Często do muszli WC wrzucane są inne rzeczy niż papier toaletowy (którego struktura jest stworzona tak, aby szybko rozpuszczał się w wodzie). Należą do nich podpaski, tampony, resztki jedzenia w dużych kawałkach czy piasek – często pozostaje on na dnie wiadra po myciu podłóg, z którego wodę wylewa się do toalety. Są to cząstki, które nie rozpuszczą się w wodzie i mogą tworzyć zatory. Dodatkowo od mydeł, włosów i detergentów mogą nagromadzać się osady w rurach. Powinno się je co jakiś czas rozpuszczać specjalnymi środkami.

Uwaga na domowe sposoby udrażniania kanalizacji!

Stosując środki do przepychania rur koniecznie sprawdź, czy są one odpowiednie i nie spowodują uszkodzeń. Używaj ich regularnie, ale nie za często. Jeśli powstał duży zator i chcesz użyć narzędzi do przepychania – bądź ostrożny, a najlepiej powierz to zadanie profesjonalistom.