690 628 400 [email protected]

Rodzaje i przyczyny powstawania osadów kanalizacyjnych

Obowiązkowym elementem każdego budynku mieszkalnego jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Odpowiednie zaprojektowanie, wykonanie z dbałością o wszystkie szczegóły konstrukcyjne i jakość elementów pozwoli na sprawne i bezawaryjne działanie wiele lat.

Ścieki oraz zużyta woda zazwyczaj odprowadzane są kanalizacją zbudowaną w sposób grawitacyjny. Zachowanie odpowiedniego spadku, który wynosi 2-3 cm na każdy metr długości instalacji kanalizacyjnej zapewnia równomierne spływanie i ogranicza powstawanie osadu tłuszczowego. Ten rodzaj osadu przy długotrwałym użytkowaniu instalacji kanalizacyjnej doprowadza do całkowitego zalepienia odpływu, trudnego do usunięcia zatoru i nieprzyjemnego zapachu.

Twarda woda to kolejna przyczyna powstawania osadu i odkładania się kamienia w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Przyczynia się do powstawania osadu na ścianach rur powodując zmniejszenie średnicy i ograniczenie spływania ścieków. W przypadku nadmiernej ilość dochodzi do zmniejszenia średnicy rury, odrywania się kamienia i zatykania odpływu. Ten rodzaj osadu wymaga zastosowania metody ciśnieniowej i wykorzystaniu dużego ciśnienia wody.

To jak długo będziemy użytkować kanalizację bez problemów w dużym stopniu zależy do nas samych. Często traktujemy toaletę jak śmietnik, miejsce gdzie można w szybki sposób  pozbyć się resztek jedzenia. Szczególnie w okresie letnim gdy temperatury są wysokie a zalegające resztki w koszu na śmieci wydzielają nieprzyjemny zapach odpady wyrzucamy do toalety. Środki higieny osobistej takie jak podpaski, tampony, chusteczki nawilżane, waciki czy patyczki do uszu to główne przyczyny zapychania się toalet.

Brodziki i umywalki to miejsca gdzie wydawało by się że, spływanie wody nie powinno sprawiać problemu. Często słyszymy tu płynie tylko czysta woda. Osady z pasty do zębów, mydła czy szamponu w połączeniu z włosami tworzą zatory ograniczające spływanie wody. Problem ten występuje często i w przypadku gdy brodzik wyposażony jest w koszyczek, lub w odpływie liniowym osadnik, osad z włosów jest bardzo prosty do usunięcia. Należy wysunąć maskownice znajdującą się w górnej części odpływu liniowego. Oczyścić osadnik a odpływ dobrze przepłukać wykorzystując słuchawkę prysznicową. Osadnik jak i koszyczek zatrzymują wszelkie nieczystości podczas użytkowania, co zapobiega przedostawania się zanieczyszczeń do kanalizacji.

Uszkodzenia mechaniczne pęknięcia czy zgniecenia rur kanalizacyjnych to częste przyczyny problemów z siecią kanalizacyjną. Ten rodzaj usterki wymaga odpowiedniego sprzętu, zaangażowania i doświadczenia. Lokalizacja usterki za pomocą kamery pozwala na dokładną lokalizację, przyczynę i metodę usunięcia.